U posljednjih nekoliko mjeseci, cijena kafe na svjetskim tržištima dostigla je istorijske maksimume - što se vrlo brzo osjetilo i kod nas. Cijena omiljenog espresa se već odavno maltene udvostručila, pa ćete rijetko gdje više popiti svoju omiljenu jutarnju dozu po cijenama koje su važile prije par godina (da se podsjetimo malo – čuvena „dojč kafa“ je dobila ime po tome jer je koštala tačno 1 njemačku (deutsch) marku, koja je u to vrijeme bila zvanično platežno sredstvo u našoj zemlji, a što je prilikom konverzije u eure bilo tačno upola manje – 0,50 eura).
Ali šta ako kafa ne mora biti samo trošak? Šta ako, uz malo znanja i pravih alata, može postati i prilika za zaradu?
Šta se dešava sa cijenom kafe?
Cijena kafe na međunarodnim tržištima je krajem prethodne godine počela nezaustavljivo da raste, da bi već početkom ove godine, tačnije sredinom februara dospjela na rekordan nivo od 4,33 dolara za funtu kafe tipa Arabica (britanska mjera za težinu, 1 funta = 0,453 kg). Poređenja radi, cijena iste mjerne jedinice se u proteklih 5 godina kretala na nivou između najnižih 0,90 dolara iz 2020. godine pa do 2,50 dolara s kraja oktobra prethodne godine. Od oktobra mjeseca, cijena kafe bilježi ubrzan rast, koji je tek posljednjih sedmica blago amortizovan.

Izvor: https://tradingeconomics.com/commodity/coffee
Na rast cijena kafe na međunarodnim berzama uticali su brojni faktori, od slabijih prinosa u zemljama u kojima se kafa proizvodi kao posljedica negativnih klimatskih dešavanja (suša i/ili prekomjernih padavina), pa sve do poremećenih ruta kojima se kafa transportuje usljed ratnih dešavanja, a sve dodatno praćeno rastom cijena radne snage, energenata itd. Kako su se meteorološke okolnosti posljednjih sedmica promijenile na bolje, tako se i cijena kafe stabilizovala.
Ali kako bi jedan investitor - čak i potpuni početnik - mogao da iskoristi ovakve globalne trendove?
ETF-ovi: jednostavan ulaz u svijet investiranja
Čak i ako niste profesionalni investitor i ne razumijete se u terminske ugovore koji najvećem broju nas jednostavno nijesu ni dostupni za trgovinu, postoji način da investirate u kafu te eventalno zaradite na rastu njene cijene. Prilika koja tu pogodnost nudi, a koja je dostupna svima danas jesu tzv. ETF fondovi (Exchange-Traded Fund), kojima se trguje na klasičnim svjetskim berzama, a koje zahvaljući uslugama Erste banke može trgovati i svaki naš sugrađanin.
ETF je vrsta fonda koji se trguje na berzi poput običnih akcija, a za razliku od klasičnih investicionih fondova, ETF-ovi nude veću fleksibilnost jer se mogu kupovati i prodavati tokom cijelog trgovačkog dana po trenutnim tržišnim cijenama. Ulaganje u ETF-ove postalo je izuzetno popularno među ulagačima svih profila – od početnika do iskusnih investitora, a posebno su atraktivni ETF-ovi koji prate indekse (S&P 500, DOW JONES, NASDAQ, DAX...) i robne proizvode jer nude diverzifikaciju, niske troškove, transparentnost, likvidnost i pristupačnost. Zbog ovih karakteristika, ETF-ovi su postali omiljeni alat za pasivno ulaganje, ali i za one investitore koji žele izloženost određenim sektorima ili robama bez direktnog posjedovanja fizičkih dobara.
Jedan takav ETF koji nudi mogućnost zarade na cijeni kafe možete pogledati OVDJE, a koji nastoji da prati Bloombergov indeks kafe (cijenu terminskih ugovora na kafu). Jedna akcija ovog ETF-a je 1. aprila prethodne godine bila 28,54 USD, da bi posljednjeg dana marta mjeseca ove godine iznosila 62,13 USD.
U koje još robe možete ulagati?
Naravno, kafa nije jedina roba kojom se može trgovati posredstvom ETF fondova, već na isti način se sredstva mogu investirati u ostale poljoprivredne proizvode, kao što su pšenica, kukuruz, kakao, soja...
Ukoliko pak želite da svoj imetak uložite u neki ETF malo šireg obuhvata, ali da se zadržite u domenu poljoprivrede, onda se kao opcija može razmotriti fond koji je jedna od najvećih i najpopularnijih opcija za investitore koji žele da postignu široku izloženost robama ili pak fond koji nastoji da prati Bloombergov indeks poljoprivrede, a koji uključuje cijene terminskih ugovora na kukuruz, kafu, pamuk, pšenicu, šećer, soju, sojino ulje itd.
Mogućnost ulaganja koji nude ETF-ovi se naravno ne zaustavlja samo na poljoprivrednim proizvodima kada su u pitanju robe, već ovim putem možete svoj novac plasirati u naftu, zlato, srebro, sve ostale plemenite metale i industrijske robe, dok postoje i fondovi koji sredstva ulažu u kombinaciju energetskih, metalnih i poljoprivrednih roba.
Osim već pomenute kafe, resurs koji već duži vremenski period zauzima medijske stupce, a u koji možete na isti jednostavan, jeftin i pravno utemeljen način plasirati sredstva, jeste zlato čija cijena posljednjih mjeseci ne prestaje da raste. Već smo navikli da maltene svako malo čitamo objave kako je „cijena zlata dostigla novi rekordno visok nivo“, a ukoliko želite da se i vrijednost vašeg imetka kreće onim tempom kojim se kreće cijena ovog sjajnog plemenitog metala, onda morate uzeti u obzir neki od ovih fondova, a koji su svi visoko regulisani i ujedno izrazito likvidni.
Vrijednost jedne unce zlata je na svjetskim berzama nedavno prešla „granicu“ od 3 hiljade USD, što predstavlja rast od skoro 40 odsto na godišnjem nivou, a veliki broj domaćih investitora se odlučuje da dio svojih sredstava preseli u ovaj vid investicione aktive.

Izvor: https://tradingeconomics.com/commodity/gold
Kako investiraju bogati - i šta možemo naučiti od njih?
Nas kao brokere izutetno raduje činjenica da se sve veći broj klijenata svakodnevno obraća sa zahtjevom da im omogućimo pristup ovim instrumentima (raznim ETF fondovima), a najviše s aspekta želje i očekivanja da i naši sugrađani svoj imetak diversifikuju na način kako to rade uspješni pojedinci koji generacijama uče da upravljaju stečenim imetkom.
Iako su nekretnine u našem regionu i dalje dominantna investiciona opcija, pogled na strukturu imovine bogatih pojedinaca iz razvijenih zemalja otkriva nešto drugačiju sliku. Prema istraživanju Capgemini instituta, prosječan milioner (sa imovinom većom od 5 miliona USD) raspoređuje svoj imetak ovako:
34% u novcu i ekvivalentima novca (depoziti, novčani fondovi)
15% se nalazi u hartijama od vrijednosti koje imaju karakter fiksnog dopijeća (obveznice i trezorski zapisi)
23% imovine se nalazi u akcijama kompanija širom svijeta
13% je plasirano u alternativne izvore bogatstva (umjetnine, kripto, robe, metali...)
i svega 23% u nekretninama
Diversifikacija je ključ. I upravo tu ETF-ovi dolaze kao snažan alat koji nudi priliku da ulažete kao profesionalci - čak i sa skromnim početnim kapitalom.
A ako baš volite nekretnine...
Ako ipak nakon svega volite nekretnine više od berze, onda vam preporučujemo da sagledate mogućnosti koje nude tzv „real estate ETF-ovi“ a koji svojom vrijednošću nastoje da prate prinose koje nose tržišta nekretnina širom svijeta, od Amerike do Azije, preko pojedinačnih zemalja ili pak grupa kao što su razvijenih zemalja, zemalja u razvoju, zemalja Eurozone itd.
ETF-ovi nude jedinstvenu kombinaciju jednostavnosti, pristupačnosti i diverzifikacije, a bilo da želite dugoročno ulagati u S&P 500 ili profitirati od ciklusa roba poput nafte i zlata, ključ je u pažljivom odabiru, razumijevanju rizika i konzistentnoj investicionoj strategiji.
S pravim ETF-ovima, ulaganje postaje dostupno svima - bez obzira na početni kapital.
Ako imate pitanja ili želite saznati kako da i vi započnete, naši zaposleni su vam na raspolaganju. Jer pametna ulaganja nisu rezervisana samo za „velike igrače“. Danas su dostupna svima.
*Disclaimer
Informacije u ovom tekstu date su u svrhu opšteg informisanja i ne mogu biti zamjena za finansijski savjet, niti se njihovim objavljivanjem stvara bilo kakva obaveza za Erste Bank AD Podgorica. Erste Bank AD Podgorica ne prihvata odgovornost za bilo kakvu štetu nastalu upotrebom ili tumačenjem informacija iz ovog materijala. Informacije prikazane u ovom tekstu potiču iz izvora za koje Erste Bank AD Podgorica vjeruje da su pouzdani, s tim da ne garantuje njihovu tačnost. Erste Bank AD Podgorica ne garantuje da će budući rezultati biti u skladu sa prethodnim rezultatima predstavljenim u ovom tekstu. Informacije iz ovog teksta podložne su tržišnim promjenama nakon njegovog kreiranja.

Aleksandar Šćekić je rukovodilac Službe investicionog bankarstva. Završio je Ekonomski fakultet u Podgorici. Licencirani je broker, diler i investicioni menadžer investicionog fonda. Tokom petnaestogodišnjeg rada u finansijama, iskustvo je sticao na pozicijama u odjeljenjima riznice, investicionog bankarstva i rizika.