Ako ti studiranje u inostranstvu zvuči kao sjajna prilika za izlazak iz zone komfora i za nova, neprocjenjiva iskustva i poznanstva, ovo je tekst za tebe. U slučaju da misliš kako je period studentskog života doba kada treba posebno raditi na sebi, a jedan od načina je provođenje dijela studija u inostranstvu, danas ćemo ti pomoći da saznaš gdje i kako možeš doći do prilika za studentske razmjene i stipendije.

Odakle početi?

Naš je prvi predlog konkurs za stipendije u programu „Best of South-East“ („Najbolji iz jugoistočne Evrope“), namijenjen studentima sa akreditovanih univerziteta iz regiona, a u Crnoj Gori ga podržava Erste banka. Taj program sprovodi Steiermärkische Sparkasse Bank u saradnji sa Univerzitetom u Gracu, Tehničkim univerzitetom, Univerzitetom za muziku i izvođačke umjetnosti i Univerzitetom za rudarstvo, metalurgiju i geologiju. Najbolji kandidati osvajaju jednogodišnje stipendije, koje obuhvataju i mjesečni džeparac i troškove za različite društvene i kulturne događaje. Dodatno, u zavisnosti od nivoa studija, program obuhvata i praksu ili obuku, koja studentima omogućava usavršavanje i lakši početak budućeg profesionalnog puta. 

Uslov za studente je da u trenutku prijave imaju najviše 27 godina, odlično znaju engleski i dobro poznaju njemački jezik, a postigli su visok prosjek ocjena.

Konkurs „Best of South-East“ za narednu studijsku godinu biće uskoro objavljen, a ako ispunjavaš generalne uslove i zvuči ti uzbudljivo da studiraš na jednom od najstarijih evropskih univerziteta na kom su svoje studentske dane provodili velikani poput Nikole Tesle ili Iva Andrića,  više informacija možeš pronaći na našoj internet stranici

Obično će se početkom svakog semestra na veb-sajtu tvog univerziteta odnosno fakulteta pojaviti konkursi za prijavu za mobilnost u okviru nekog programa, najčešće Erasmus+. Međutim, prije nego što se to desi, želiš da provjeriš da li ispunjavaš uslove, a ako to jeste slučaj, onda i da se pripremiš kako bi kasnije imao* vremena da se informišeš o samim univerzitetima i studijskim programima na kojima želiš provesti naredni semestar ili dva.

Istražujući prethodne konkurse, možeš napraviti listu stvari koje će ti trebati za prijavu, a neke od njih možeš unaprijed pripremiti kako kasnije ne bi sve obavljao u isto vrijeme i na brzinu. Dokaz o poznavanju engleskog ili drugog jezika na kom će se pratiti nastava, CV u Europass formatu, motivaciono pismo, pismo preporuke, dokumentovane vannastavne aktivnosti – sve to možeš obezbijediti već sada, zar ne?

Ukoliko na umu imaš neke druge programe, poput stipendija inostranih vlada, fondacija ili organizacija, prijave za njih se uglavnom podnose jednom godišnje. U ovom slučaju, putem pretrage na internetu i konkretnim veb-sajtovim, pogledaj kada je to bilo moguće ranijih godina i koji su bili uslovi. Kao i za prethodno opisan program, i ovdje važi pravilo da vodiš računa o rokovima prijave, potrebnoj dokumentaciji i načinu apliciranja, jer svako odstupanje u tom dijelu obično vodi eliminaciji prijave.

Još uvijek razmišljaš da li je studiranje u inostranstvu prava stvar za tebe?

Ako još uvijek nisi prelomio, a i ne poznaješ lično nekoga ko je bio na sličnim programima, potraži iskustva drugih koji jesu. Mi možemo podijeliti sa tobom iskustvo Admire Šabotić, stipendistkinje Best of South-East programa.

Naravno, raspitaj se i od koga na tvom univerzitetu možeš dobiti više informacija i pomoć ako zatreba, te odgovore na pitanja šta koji program/stipendija pokriva i u kom iznosu. Obično su to kancelarije za međunarodnu saradnju pri univerzitetu ili prodekani za međunarodnu saradnju pri fakultetima.

Ako imaš strah od nepoznatog, zapamti da strani univerziteti obično organizuju razne aktivnosti za inostrane studente, upravo kako bi se što brže i lakše prilagodili i sklopili nova poznanstva, koja često postaju prijateljstva za čitav život. Ako misliš da jezik ne znaš dovoljno dobro, sjeti se da je ovo zapravo prilika da ga usavršiš, paralelno sa upoznavanjem nove kulture i usmjeravanjem svog akademskog puta kroz primjenu stečenih znanja. Da ne pominjemo česta putovanja i bogate sadržaje, koji su sastavni dio studentskog života, a zahvaljujući kojima ćeš bolje upoznati i sebe, stvoriti sliku o svojim prednostima i prostoru za usavršavanje i razviti neka nova interesovanja i hobije.

Imaš vremena da razmisliš, i kakva god bila tvoja odluka, ne zaboravi da studentske dane provedeš najbolje što znaš. U tome ti može pomoći i naš Erste Flex paket, namijenjen novim klijentima uzrasta 18–23 godine. Ukoliko spadaš u tu grupu i do 31. 12. 2023. godine ugovoriš Erste Flex, dobijaš besplatno otvaranje i održavanje transakcionog računa za izvršavanje nacionalnih i međunarodnih platnih transakcija u valuti euro, uz aktiviranje i korišćenje servisa elektronskog bankarstva, te besplatnu Erste Mastercard debitnu karticu i Erste info (SMS i Viber). Sve to besplatno do tvoje 23. godine! (Zapravo, platićeš samo 2,5 eura za reizdavanje kartice nakon četiri godine.)

Nadamo se da ćeš donijeti pravu odluku za sebe – i sa razmjenom, i sa Erste Flex-om! :)

*Smatra se da se svi izrazi upotrijebljeni u muškom gramatičkom rodu u ovom tekstu odnose bez diskriminacije i na žene.

[VODIČ] O čemu treba voditi računa prilikom kupovine prvog stana?