Proljeće, samo što nije stiglo, makar kalendarski. Sigurni smo da naša Sveznalica nije jedina koja će reći da je ovo pravo vrijeme da se, osim prirode, i životni prostor svih nas probudi iz zimskog sna i odjene novo ruho.

U prilog tome ide i činjenica da se veliko, generalno uređivanje prostora u kojem boravimo ne zove bez razloga baš „proljećno spremanje”. Ipak, ako su troškovi koje ova aktivnost iziskuje razlog vašeg oklijevanja, naša Sveznalica će vam u nastavku reći nešto više o potencijalnom rješenju koje će stati na put svim preprekama koje se nalaze između vas i vaša nova-stara četiri zida. Adaptacijski krediti tema su našeg današnjeg blog-posta.

Šta su adaptacijski krediti?

Ako volite kratke, jasne i direktne odgovore, vrijeme je za punu koncentraciju i pažnju, jer se odgovor na postavljeno pitanje krije u sljedećoj rečenici. 🙂

Za razliku od gotovinskih kredita, adaptacijski krediti su vrsta namjenskih kredita – namijenjeni su fizičkim licima koja planiraju da ih iskoriste za renoviranje, dogradnju i proširenje stambenog prostora ili za pomoć pri kupovini imovine, a uz to, ova sredstva se mogu koristiti i za dovršetak unutrašnjih radova pri rekonstrukciji ili proširenju objekta.

Nakon ovoga, vjerujemo da su iznosi i uslovi po kojima ova vrsta kredita može biti odobrena prva naredna stavka koja vas zanima. Pretpostavićemo da pogotovo sada želite brzu, tačnu i pouzdanu informaciju, pa ćemo preći na ponudu adaptacijskih kredita Erste banke o kojima sve možete saznati ovdje.

Kada su adaptacijski krediti pravo rješenje?

Sagledajte dobro nekretninu koju posjedujete, bilo da je riječ o stanu, kući, vikendici ili je u pitanju objekat čija je primarna svrha kratkoročni ili dugoročni najam. Razmislite da li će biti dovoljno samo da se oslobodite suvišnih i neupotrebljivih stvari, da napravite razmještaj i oplemenite prostor novim sitnicama ili su ipak potrebni veći poduhvati kako bi vaš objekat zablistao punim sjajem.

Sjetite se toga da zimski uslovi, poput kiše i snijega, mogu ostaviti traga na vašoj nepokretnoj imovini.

Sjetite se i toga da zimski uslovi, poput kiše i snijega, mogu ostaviti traga na vašoj nepokretnoj imovini, kao i toga da vas šteta nastala kvarom određenog elementa može koštati više od same popravke tog elementa. Uzmimo samo za primjer pucanje vodovodne cijevi, koje može prouzrokovati poplavu. A sada zamislite da se ovo desi u vikendici u kojoj čak i ne boravite tako često ili u apartmanu koji izdajete tokom ljeta. Znate kako se kaže: „Bolje spriječiti nego liječiti”.

Koliko god da brinete o svom životnom prostoru, renoviranje je ono što i najbolje očuvani prostor poslije izvjesnog vremena zahtijeva. Obično je ovo vrijeme kraće kada su u pitanju objekti koji su namijenjeni izdavanju tokom turističke sezone. U situaciji kada vašim prostorom cirkuliše veliki broj ljudi, rizik za nastanak kvarova i oštećenje imovine a potreba za popravkama i zamjenom namještaja i aparata se povećava. Dodajte ovome i činjenicu da su pojedine aktivnosti, poput krečenja, neizostavne i da ih je potrebno obavljati čak i češće nego u stanu ili kući u kojoj živite.

Na kraju, ako se broj stvari koje želite da izmijenite u vašem domu povećao do te mjere da osjećate kako vam boravak u njemu ne prija kao ranije, onda je pravo vrijeme da se on osvježi i zasija. Ukoliko živite u kući, obratite pažnju i na eksterijer i donesite odluku o tome da li i ovaj prostor zaslužuje novi izgled.

Šteta nastala kvarom određenog elementa može vas koštati više od same popravke tog elementa.

Ako se pronađete u bilo kojoj od ovih situacija, stavite na papir sve aktivnosti koje će adaptacija prostora zahtijevati. Zatim se raspitajte o cijenama materijala, opreme, radova, namještaja, uređaja i svega što je potrebno nabaviti. Ako zbir premaši vaša očekivanja (čitajte: budžet), a prostor zaista vapi za novim i poboljšanim uslovima, adaptacijski krediti su nešto o čemu vrijedi razmisliti.

Donesite racionalnu odluku

Zaključili ste da je adaptacija prostora neophodna, kao i dodatni izvori finansiranja ovog poduhvata u vidu adaptacijskih kredita. Ako zbog toga želite da promijenite baš svaku sitnicu u vašem prostoru, prije donošenja odluke dva puta razmislite da li je zaista neophodno mijenjati sve „od temelja, pa do krova” ili će to samo dodatno opteretiti troškove bez naročite potrebe.

I za kraj, kako adaptacijski spada u kategoriju namjenskih kredita, ne zaboravite da će vam među dokumentacijom potrebnom za aplikaciju za kredit biti potrebne i profakture od prodavaca, zbog toga što se minimum 50% odobrenih sredstava uplaćuje direktno na njihov račun, dok se ostatak može podići u gotovini. Zato, prionite na posao i pravac u obilazak prodavnica. 🙂

Želimo vam da se iznova zaljubljujete u svoj novi-stari topli dom. Za sve nedoumice, znate da smo uvijek tu za vas.