U 2016. godini imali smo dosta turbulentnih dešavanja na svjetskoj finansijskoj sceni.

Prije svega, glasanje stanovništva Ujedinjenog Kraljevstva da napuste Evropsku uniju uticalo je na vrijednost akcija Britanskih kompanija, a najviše je uzdrmalo njihovu valutu, britansku funtu, i njen devizni kurs u poređenju sa ostalim svjetskim valutama.

Krajem godine smo imali rezultat američkih predsjedničkih izbora na kojima je pobjedu odnio Donald Tramp. Ova pobjeda pretežno pro-biznis republikanskog kandidata sa sobom obično nosi pozitivne impulse ka tržištu u pogledu nižih poreza, ali zbog njegove ličnosti i politike koju planira implementirati, ostaje dosta nedoumica svima koji prate kretanje tržišta.

Ova dva događaju su samo neki od faktora koji utiču na devizni kurs jedne valute. U ovom blog postu ćemo vam reći nešto više o tome koji su to faktori, kao i kako devizni kurs utiče na ekonomsku stvarnost jedne države.

Šta je devizni kurs i kako centralne banke mogu uticati na njega?

Po definiciji, devizni kurs predstavlja cijenu po kojoj kupujemo određenu valutu u odnosu na drugu. Razlika u cijenama valuta utiče na veliki dio ekonomskih aktivnosti na nacionalnom i međunarodnom nivou i zato je ova tema od velike važnosti.

 

Pad deviznog kursa valute jedne države znači da su njeni proizvodi u inostranstvu jeftiniji

Čak i pri najprostijoj eBay transakciji osjetićete efekat deviznog kursa. Pad deviznog kursa valute jedne države znači da su njeni proizvodi u inostranstvu jeftiniji, dok sa druge strane uvozni proizvodi unutar države postaju relativno skuplji u odnosu na dohodak stanovništva. Ukoliko za 1 Euro kupujete 2 dolara, da li vam je kupovina od američkih ponuđača jeftinija ili skuplja?

Vrijednost određene valute je uslovljena prije svega povjerenjem i očekivanjima koje tržište manifestuje u nju, u pogledu ponude i tražnje za istom. Pored toga, centralne banke mogu povećati/smanjiti novac u opticaju određivanjem visine kamate po kojoj pozajmljuju novac komercijalnim bankama, ili emisijom novog novca.

Smanjenje količine novca u opticaju direktno podiže vrijednost valute, dok povećanje količine novca u opticaju djeluje suprotno na devizni kurs. Takođe, na devizni kurs utiče i ekonomska i politička stabilnost zemlje, ali i tražnja za robama i uslugama date zemlje, te balansiranim izvozom i uvozom.